Vianočná Viedeň 2013

Streda 11.12.2013. Budíček o piatej hodine. Bŕ, zima! Neskôr môžem konštatovať, že za tú trochu rannej nepohody to stálo. Tešila som sa ako malé dieťa na cukríky. Pred Lidlom nás čakal autobus. A nie hocijaký! Bus, v ktorom sedeli tí najslávnejší futbalisti španielskej  FC Barcelony! Kožené sedačky najskôr chladili, ale onedlho nás hrial pocit nadšenia z výletu . Plný autobus spiacich spolužiakov, ktorí doháňali prerušené snenie, sa rýchlo dostal na miesto určenia...Viedeň.  Tu sme s rozdelili na dve skupinky: umeleckú a prírodovedeckú - podľa záujmu o daný typ prehliadky v múzeách. Ja som sa ocitla v umeleckej partičke, ktorá vyštartovala za pokladmi: ako prvá nás ohúrila obrovská socha, ktorú dôverne poznáme z DVK – áčka. A teraz stála pred nami v životnej veľkosti. Potom sme obdivovali slávne obrazy: výjavy z Biblie, nahotu  i portréty obyčajných ľudí.

Opustili sme múzeum a privítala nás pravá viedenská zima, i keď bez snehu. Vietor nás donútil siahnuť po Orange punči. Ja, sehr schon ! Ohromení vianočnou atmosférou sme sa pomaly presunuli cez námestie k parlamentu a k dómu . Na vianočných trhoch nám išli oči vypadnúť, keď sme uvideli ceny. Nič pre študentské vrecko! Dorozumievali sme sa v dvoch jazykoch : po nemecky i po anglicky, čo sme na najväčšej nákupnej ulici, akú som kedy zažila, aj potrebovali. Kupujúcim žiarili oči od nákupnej horúčky – možno i po požití vianočného punču.  Zmes národov okupovala trhy i obchody : Turci, Maďari, Česi, Slováci, Japonci...

O 16 30 sme mali zraz, nikoho sme nestratili ,ani nezabudli. Počas čakania sme sa zahrievali skákaním a tí múdrejší punčom .Z tmy sa vynárali svetielka: modré, žlté ,červené, biele. A presila ozdôb. Cestou domov sme spievali vianočné piesne, niektorí sa pochválili nakúpenými darčekmi a tí, ktorých zmohla vianočná Viedeň, pospali.

Ešte dlho v nás rezonoval sviatočný pocit z nádherne vyzdobenej metropoly Rakúska, myslím, že nik neoľutoval , že do Viedne cestoval. Dúfam, že o rok sa zasa stretneme. Ďakujeme pani prof. Z. Chladnej a pani Prof. J. Jauschovej za zorganizovanie výletu a za príjemnú spoločnosť.
Tak nám všetkým prajem Šťastné a veselé ..!!!

Kristína Bátorová II.P

TOPlist