Open air exhibition

LIGHT EXPO BB : svetlo & design

Spoločnosť LEDeco. sk so sídlom v Banskej Bystrici prostredníctvom Ing.arch. M. Licharda nadviazala spoluprácu s umeleckým odborom propagačné výtvarníctvo a dizajn grafický a priestorový v pilotnom projekte „LIGHT EXPO BB:  svetlo&design.“ Projekt má ambície zatraktívniť historické prostredie Námestia SNP v B. Bystrici  spojením moderných svetelných technológií a tvorivého potenciálu oslovených výtvarníkov vysokoškolákov i našich študentov.

Nás zaujímalo, ako sa tretiaci – propagační výtvarníci a druháci z grafického a priestorového dizajnu, zhostili neobvyklej výzvy.

Na začiatku stáli domáce návrhy postáv z každodenného života. Navrhli čitateľa, muža so psom, ženu s nákupom, tanečnice, baníka s kahanom, rodinu, baníka so zbíjačkou a managera. Pán prof. Lichard vybral najvhodnejšie návrhy, ktoré študenti realizovali. Štylizované siluety pomocou štvorcovej mriežky zväčšili na požadovaný rozmer. Z drôtu vytvorili konštrukciu budúcej postavy, ktorú zváral odborník vyslaný firmou LEDeco.  Na drôtenú siluetu prikladali svetelné vlákno, ktoré upevnili páskou a silonom. V poslednej fáze bolo potrebné zakryť plochy, ktoré mali zostať neosvetlené.

Namáhavý a vyčerpávajúci týždeň stál za perfektný pocit, keď študenti postavy včas dokončili, hoci boľavé prsty a kolená boli malou daňou za umenie v priamom prenose. Získali  neoceniteľné skúsenosti  a nevedeli  sa dočkať osvetlenia  postáv, ktoré vytvorili a sú nainštalované na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

Sme hrdí, že naši študenti dostali priestor prezentovať netradičné umenie vo verejnom priestore. Dokázali, že z nich rastú šikovní dizajnéri a propagační výtvarníci.


 

TOPlist