Fascinujúci svet vynálezov

Fascinujúci svet vynálezov Leonarda da Vinciho: Učitelia SPŠ S. Mikovíniho navštívili ojedinelú výstavu

Leto. Synonymum oddychu, ciest, nezabudnuteľných zážitkov. Práve za nimi sme sa vypravili do najjužnejšej župy Maďarska, do malebného mesta Pécs. Cieľom našej dlhej púte bola výstava technických vynálezov renesančného génia Leonarda da Vinciho, právom označená za kultúrnu udalosť roka 2014 v Maďarsku i v strednej Európe.

Pécs, Päťkostolie, sa nachádza blízko hraníc s Chorvátskom, preto si vás okamžite podmaní mediteránnou klímou, milými  ľuďmi, čarovnými zákutiami. Sídli tu i najstaršia maďarská univerzita s neuveriteľným počtom študentov - 30 000 ! Vinárske tradície, 150 ročná porcelánka a pamätihodnosti, ktoré nemožno nenavštíviť. V duchu múdrych výrokov, ktoré sa snažíme si osvojiť, že dobrý učiteľ vysvetľuje, výborný ukazuje a najlepší inšpiruje, sme sa išli pokochať výstavou, ktorú by mal zhliadnuť snáď každý študent. Niet nad vlastnú skúsenosť. Uvidieť na vlastné oči, precítiť, to vás motivuje a robí slobodnejšími. Učiteľ má svojim žiakom ukázať, ako veľmi miluje svet. Ak chcem učiť, musím poznať a zažiť, pootvoriť dvere, do ktorých vstúpi žiak sám.

Interaktívna výstava je inštalovaná vo dvoch múzeách na 1500 m2. Magnetom a vstupenkou výstavy je monumentálna 8,5 m vysoká socha koňa na hlavnom námestí. Počas prehliadky výstavy doslova vrastiete do zeme a neveríte, čo jeden umelec, vedec, dokázal vytvoriť. Do najjemnejších detailov premyslel, skonštruoval. Fascinujúce. Leonardo da Vinci nikdy nebol spokojný, neustále skúmal, bádal. A práve tieto aspekty podčiarkuje výstava v Pécsi. Dátum otvorenia výstavy, 16. apríl 2014 nebol náhodný, je to  562. výročie narodenia Leonarda da Vinciho a zároveň 110. výročie založenia Janus Pannonia múzea.
Renesančné vynálezy získali vďaka modernej interaktívnej technike punc nevšedného zážitku. Akoby ste sa ocitli uprostred tvorivého nepokoja génia. Necháte sa unášať obdivom, emóciami. Leonardov svet vychádza zo 4 živlov. Vzduch - túžba dobyť oblohu pomocou lietajúcich strojov: uvidíte predchodcu padáka, vetroňa, vrtuľníka... Jeho vynaliezavosť nepozná hraníc. Oheň - bol poverený zostrojiť aj vojnové stroje, ktoré mali slúžiť obranným účelom / katapult, obrnený voz a i./. Obdivujete architektonické návrhy, v inom oddelení vizuálne efekty odrazu predmetu v zrkadlách... anatomické štúdie, sugestívne kresby grimás a všetkých odtienkov pocitov. Úžasné!

Repliky geniálnych strojov v skutočnej veľkosti, zostrojené podľa originálnych návrhov Leonarda da Vinciho. A to si musel vystačiť s drevom, plátnom, silnými povrazmi a plátkami kovu.
Návštevníkov výstavy čaká impozantná cesta za tajomstvom zrodu modernej techniky,  aj preto dokáže  udržať pozornosť všetkých vekových kategórií a jednoznačne stojí za to vycestovať, pretože jej brány sa zatvárajú 30. septembra 2014. Ako povedal Cicero, história je svedkom doby, majstrom života, poslom dávnych čias. V prípade Leonarda da Vinciho  však nekonečne inšpirujúca a moderná. Ďakujem v mene účastníkov zájazdu vedeniu školy,  že nás motivuje, nabáda cestovať a poskytuje priestor. Opustili sme Pécs nadšení, naplnení endorfínmi a plní obdivu...

    Mgr. Beata Chrienová

TOPlist